Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   Justyna Zajchowska   Zakaz kierowania dotacji UE na budowę nowych statków rybackich powinien zostać utrzymany!
Kategorie
0

Zakaz kierowania dotacji UE na budowę nowych statków rybackich powinien zostać utrzymany!

Zakaz kierowania dotacji UE na budowę nowych statków rybackich powinien zostać utrzymany! – apel organizacji pozarządowych do Europarlamentarzystów

101 organizacji pozarządowych i społecznych z Unii Europejskiej, w tym 9 organizacji z Polski, wzywa Europosłów do utrzymania istniejącego zakazu przekazywania unijnego wsparcia finansowego na budowę nowych jednostek połowowych.Już 22 marca Komisja ds. Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego będzie głosowała nad sprawozdaniem z inicjatywy własnej nt. „Zarządzania flotami rybackimi w regionach zewnętrznych”[1]. Głosowanie plenarne Europarlamentu w tej sprawie odbędzie się 28 kwietnia. Podpisane pod listem organizacje pozarządowe i społeczne apelują do członków Parlamentu Europejskiego o wsparcie stanowiska Europarlamentu z 2014 roku aby utrzymać zakaz dotacji na budowę nowych jednostek połowowych, który istnieje w Unii Europejskiej od 2004 roku. W związku z tym organizacje w oficjalnym liście do Europosłów proszą o sprzeciwienie się próbom ponownego wprowadzenia subsydiów na budowę nowych statków rybackich, które znajdują się w sprawozdaniu Parlamentu.

Przyjrzyjmy się jakie argumenty przyświecają organizacjom pozarządowym

Budowa nowych jednostek połowowych oznacza zwiększenie tzw. mocy połowowej flot rybackich, co w konsekwencji może przyczynić się i tworzyć zachętę do prowadzenia nadmiernych połowów. Cel Zrównoważonego Rozwoju Narodów Zjednoczonych związany z oceanami i morzami (ang. Sustainable Development Goals, SDG 14)[2] wzywa do wyeliminowania dotacji, które przyczyniałyby się do pogłębiania problemu przełowienia, do 2020 roku. I słusznie gdyż szacuje się, że podatnicy wydadzą sumę ok. 30 miliardów dolarów amerykańskich rocznie na subsydia na rybołówstwo na całym świecie. Aż 60% z nich będzie wspierało niezrównoważone, destrukcyjne dla środowiska naturalnego praktyki.[3] To dlatego Unia Europejska ponad dziesięć lat temu z sukcesem wycofała pomoc finansową na budowę nowych jednostek połowowych i aktywnie zabiega w Światowej Organizacji Handlu o zakaz dotacji, które przyczyniają się do zwiększenia mocy połowowej flot rybackich, a w konsekwencji do przełowienia.

Ponadto próby ponownego wprowadzenia dotacji na nowe jednostki połowowe, nawet jeśli dotyczą floty małej skali lub są zlokalizowane w odległych regionach, podważają cele zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa aby zakończyć nadmierne połowy oraz wysyłają niewłaściwy polityczny sygnał od UE do innych światowych liderów. W związku z tym organizacje pozarządowe wzywają Europarlamentarzystów do respektowania Wspólnej Polityki Rybołówstwa oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, oraz do sprzeciwienia się próbom ponownego wprowadzenia dotacji na budowę nowych statków rybackich.

 

Justyna Zajchowska
Doradca ds. rybołówstwa dla organizacji pozarządowych

(artykuł na podstawie tłumaczenia listu organizacji pozarządowych do Europosłów)[1] 2016/2016(INI) Management of the fishing fleets in the outermost regions

[2] Resolution adopted by the United National General Assembly on 25 September 2015: “Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development” Goal 14 “Conserve and sustainably use the oceans, seas and marine resources for sustainable development”.

[3] Sumaila et. al (2016) “Global fisheries subsidies: An updated estimate” in Marine Policy.

 


Ten wpis czytano 610 razy.
Odsłon: 4573
Justyna Zajchowska
Jestem ekologiem i przyrodnikiem od lat pracującym na rzecz ochrony zasobów morskich przed ich nadmierną eksploatacją. Doradca ds. rybołówstwa dla organizacji pozarządowych
<< Sierpień 2019 >>
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
zobacz wszystkie wpisy »